خانه / معرفی کتاب / تفکر انتقادی / کتاب مفهوم ها وابزارهای تفکر نقادانه_2

کتاب مفهوم ها وابزارهای تفکر نقادانه_2

در یادداشت قبلی به مفاهیم کلی کتاب اشاره شد و در این جا و یادداشت های آینده به تفصیل در مورد آن صحبت می کنیم. به عنوان مقدمه باید به این نکته توجه کرد که اندیشه و کیفیت آن در زندگی انسان تاثیر به سزایی دارد. لذا شایسته است با مطالعه این کتاب ( والبته کتب مشابه ) و تامل و تفکر در آن کیفیت اندیشه خود را ارتقا دهیم.

اولین مفهوم معرفی شده در کتاب “عناصر اندیشه” است که در مورد تعدادی از آن ها توضیحاتی ارائه می شود.

نظرگاه:

به معنی جای نگریستن است. یک سنگ را در نظر بگیرید که روی آن ایستاده اید و به اطراف نگاه می کنید. واضح است که ارتفاع این سنگ می تواند میزان دید شما را به اطراف تغییر دهد. نظرگاه شبیه به این سنگ است؛ جایی که بر آن قرار می گیریم و به اطراف نگاه می کنیم. از مثال که بگذریم باید توجه داشت که سطح تجربه و دانش و همچنین احساسات و گرایشات سیاسی، دینی و اجتماعی هر انسانی ( مانند ارتفاع سنگ ) در نظرگاه او تاثیر می گذاردو باعث می شود که مسائل را از زاویه ای دیگر و با وسعت دید متفاوت بنگرد.

چارچوب نگرش:

برای توضیح بهتر است به مثال قبل بازگردیم وخود را بالای سنگ فرض کنیم، با این تفاوت که حالا عینکی رنگی به چشم زده ایم و در این حالت همه چیز را به رنگ عینک خود می بینیم. چارچوب نگرش چیزی شبیه به آن عینک است. عینکی که همیشه بر چشم داریم و از پشت آن به جهان اطراف می نگریم؛ با این حال از وجود آن مطلع نیستیم.( این البته وضعیت معمول زندگی انسان است ولی با اندیشیدن در مورد اندیشیدنمان؛ می توانیم به وجود آن مطلع شویم. ذکر این نکته ضروری است که وجود چنین عینکی و البته عدم آگاهی نسبت به آن می تواند علت اختلاف نظرهای فراوان انسان ها با یکدیگر باشد).

این نکته لازم به ذکر است که ما همیشه تحت تاثیر نظرگاه و چارچوب نگرش خود هستیم و این واقعیت را هنگام صحبت کردن در مورد مسائل زندگی و مطالعه باید همیشه مد نظر قرار دهیم.

آکسیوم :

آکسیوم در واقع اصولی است که ما آنها را پذیرفته ایم و هیچ شک و تردیدی در مورد آن نداریم. در چنین وضعیتی معمولا به درستی آن فکر نمی کنیم و همیشه آن را صحیح مطلق می دانیم، در حالیکه ممکن است هیچ استدلالی برای آن نداشته باشیم.( بسیاری از عقاید دینی و قومی ما این چنین هستند).

البته اندیشه انسان عناصر دیگری نیز دارد که کتاب فقط به آن ها در حد نام اشاره کرده و توضیحی برای آن ارائه ننموده است.

این یادداشت صرفا برداشت نویسنده آن از متن کتاب است .

حتما ببینید

کتاب مفهوم ها و ابزارهای تفکر نقادانه_3

مفهوم دیگری که در این کتاب به آن پرداخته شده؛ “سنجه های فکری” است. هدف …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *