خانه / معرفی کتاب / تفکر انتقادی / کتاب مفهوم ها وابزارهای تفکر نقادانه_4

کتاب مفهوم ها وابزارهای تفکر نقادانه_4

مفهوم سوم مطرح شده در کتاب “فضیلت های فکری” است. این در حقیقت حاصل به کارگیری دو
مفهوم قبلی در مورد اندیشه است. یعنی ابتدا باید عناصر تشکیل دهنده اندیشه را بشناسیم سپس به کمک سنجه های فکری اندیشه را چکش کاری کنیم تا در نهایت بتوانیم فضایل فکری را در ساختار اندیشه خود نهادینه سازیم.

تواضع فکری
یعنی اینکه به محدودیت های دانش و شناخت خود آگاه باشیم. لازمه این آگاهی درک این موضوع است که نظرگاهی که از آن به جهان نگاه می کنیم و چارچوب نگرشی که نوع این نگاه را محدود می کند؛ الزاما نه کامل است و نه درست و نه حقیقت مطلق!
آگاه باشیم که ما نسبت به بسیاری از دانش ها جاهل هستیم و بسیاری از اندیشه ها و باورهای ما اشتباه و خطا است و هیچ دلیل عقلی برای درستی آن وجود ندارد. خصوصا بسیاری از عرف های جامعه چنین هستند.

شهامت فکری
یعنی پذیرش این نکته که ممکن است بسیاری از عقاید و باورهای ما و اطرافیانمان غیر عقلانی و آلوده به کذب باشند و بسیاری از عقاید و افکاری که نسبت به آن ها احساسات منفی داریم ممکن است رگه هایی از حقیقت داشته باشند.

همگامی فکری
یعنی اینکه در هنگام مواجه با عقاید و افکار دیگران، سعی کنیم به موضوع مورد نظر با توجه به نظرگاه و چارچوب نگرش طرف مقابل نگاه کنیم. البته این به معنای پذیرفتن بی چون و چرای عقاید طرف مقابل نیست.

نویسنده در این جا به فضایل فکری دیگری نیز اشاره کرده است که می توانید در کتاب مطالعه کنید.

حتما ببینید

کتاب مفهوم ها وابزارهای تفکر نقادانه_2

در یادداشت قبلی به مفاهیم کلی کتاب اشاره شد و در این جا و یادداشت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *