خانه / معرفی کتاب / تفکر انتقادی / کتاب مغالطه های پرکاربرد_3

کتاب مغالطه های پرکاربرد_3

روش رایج دیگری که برای مغالطه استفاده می شود؛ علت دانستن امر مقدم است. یعنی بواسطه این که امر “الف” قبل از “ب” رخ داده است؛ “الف” را علت “ب” بدانیم. مثلا اگر من بعد از تماشای تلویزیون، چای بخورم، تلویزیون تماشا کردن من، علت چای خوردن نیست بلکه صرفا قبل از آن اتفاق افتاده است. این روش رایجی در سیاست است تا مثلا آشفتگی اقتصادی یا فرهنگی کشور را به انتخاب یک رئیس جمهور نسبت دهند (دقت داشته باشید که فرهنگ و اقتصاد در یک کشور، یک سیستم بسیار پیچیده است که بررسی و تحلیل آن فقط با رویکرد سیستمی ممکن می باشد).
دو روشی که تا اینجا مطرح شده، روند های کلی حاکم بر فضای مغالطه هستند، در متن کتاب به 44 روش مغالطه به طور مفصل اشاره شده است که با مطالعه آن می توانید هم استدلال و اندیشه دیگران و هم اندیشه و استدلال خودتان را مورد بررسی قرار دهید تا مطمئن شوید که حاوی مغالطه نیستند.
نکته ای که در مورد فریب از طریق مغالطه باید به آن توجه کرد این است که درک کنیم چرا یک شخص، سازمان یا رسانه باید تلاش کند تا ما را فریب دهد؟ در جواب باید گفت که طرف مقابل قطعا در قبال فریب ما از طریق مغالطه به پول، وقت،انرژی، روابط اجتماعی و… ما دسترسی پیدا می کند و با کنترل آن ها به اهداف خود می رسد. لذا شایسته است برای درک کامل مکانیسم های فریب، خصوصا از طریق رسانه ها، به انواع روش های مغالطه مسلط شویم تا در جهت اهداف رسانه ها زندگی نکنیم.

این متن خلاصه و برداشت نویسنده آن از کتاب مغالطه های پرکاربرد است و شما با مطالعه متن اصلی کتاب می توانید به برداشتهای دیگری دست یابید.

حتما ببینید

کتاب مفهوم ها وابزارهای تفکر نقادانه_2

در یادداشت قبلی به مفاهیم کلی کتاب اشاره شد و در این جا و یادداشت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *