خانه / معرفی کتاب / روش مطالعه / چگونه کتاب بخوانیم / معرفی کتاب “چگونه کتاب بخوانیم”

معرفی کتاب “چگونه کتاب بخوانیم”

کتابی که در این یادداشت به معرفی آن خواهیم پرداخت؛ کتابی کلاسیک در حوزه آموزش مطالعه کتاب است که در سال 1940 توسط مارتیمر آدلر نوشته شده و پس از آن چندبار ویرایش و چاپ شده است. کتاب در چهار بخش نوشته شده است. در این یادداشت برداشت نویسنده از دو بخش اول کتاب را می خوانید.

مطالعه کتاب نوعی فعالیت است و بهره مندی خواننده از کتاب به کیفیت این فعالیت بستگی دارد. میزان این فعالیت به نوع خواندن وابسته است؛ گاه کتابی را برای سرگرمی می خوانیم؛ گاهی کتابی که در سطح درک و آگاهی خودمان است می خوانیم؛ و گاه قصدمان از مطالعه افزایش سطح آگاهی و رسیدن به سطح آگاهی و درک نویسنده در موضوع کتاب است. آدلر در کتاب “چگونه کتاب بخوانیم” چهار سطح خواندن را معرفی می کند که با یادگیری و کاربردشان می توانیم درک بهتر و موثرتری از کتاب داشته باشیم. این سطوح به ترتیب عباتند از :
خواندن ابتدایی
خواندن اجمالی
خواندن تحلیلی
خواندن تلفیقی

خواندن ابتدایی، شامل تشخیص کلمات، جملات، درک ساختار دستوری و معنی کلمات است و دقیقا آن چیزی است که در دوران ابتدایی آموزش داده می شود.
خواندن اجمالی، شامل دو بخش کلی است:
سریع خوانی؛ در این سطح ما هنوز نمی دانیم که کتاب را می خواهیم بخوانیم یا نه و زمان محدودی برای پاسخ به آن داریم، در نتیجه بهتر است فهرست و مقدمه کتاب را مطالعه کنیم، نگاهی به توضیحات پشت جلد کتاب داشته باشیم و چند پارگراف یا چند صفحه متوالی از کتاب را مطالعه کنیم.
خواندن سطحی؛ در این سطح کتاب را از اول تا آخر مطالعه می کنیم. در این سطح برای فهم عبارات و لغات کتاب نباید توقف کرد، بلکه باید به صورت روان خواندن را تمام کرد. برای درک مطالب مشکل کتاب به جای تامل کردن، باید پس از پایان خواندن سطحی، کتاب را از نو خواند، این کار باعث می شود بتوانیم وقایع کتاب را دنبال کنیم. برای اینکه در این فرآیند خواننده فعالی باشیم باید همواره به این سئوالات فکر کنیم :
به طور کلی کتاب راجع به چه موضوعی است ؟
چه چیزهایی و چگونه در جزییات مطرح شده است؟
آیا تمام یا بخشی از کتاب واقعیت دارد؟
آیا مطالعه کتاب اصلا اهمیت دارد؟
برای درک بهتر در این سطح می توان هنگام مطالعه، سئوالات و مفاهیم مهمی که به ذهنمان می رسد را در حاشیه کتاب یادداشت کرد.

این یادداشت صرفا برداشت نویسنده آن از کتاب است و شما با خواندن نسخه اصلی کتاب می توانید برداشت دیگری داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *