خانه / معرفی کتاب / فلسفه / تسلی بخشی های فلسفه / معرفی کتاب تسلی بخشی های فلسفه

معرفی کتاب تسلی بخشی های فلسفه

کتاب تسلی بخشی های فلسفه کمک می کند تا مشکلات زندگی امروز را با عینک فلاسفه نگاه کنیم و از این رهگذر بتوانیم با نگاه دقیق به این مشکلات راه حل های بهتری برای آن ها پیدا کنیم. من یوسف میرمحمدی هستم و در این یادداشت قصد دارم برداشت خودم رو از مطالعه بخش اول کتاب با شما در میان بگذارم.
بخش اول این کتاب که خلاصه ای از آن را در زیر می خوانید نحوه برخورد با عرف جامعه از دیدگاه سقراط را روایت می کند. کتاب نثر روانی دارد و درک آن برای خواننده فلسفه ناخوانده راحت است؛ با این حال چون فضای حاکم بر متن، فلسفی است بهتر است که با تامل خوانده شود.

بخش یکم : تسلی بخشی در مواجهه با عدم محبوبیت
برخلاف نام گذاری این بخش از کتاب، موضوع اصلی آن برخورد فیلسوفانه سقراط در قبال پذیرش یا رد عقاید، افکار و عرف عام در محیط اطرافش می باشد. سقراط این گونه بود که هیچ عقیده ای را بدون استدلال منطقی نمی پذیرفت و دیگران را نیز به این مسیر هدایت می کرد و البته جان خود را در این راه از دست داد. سقراط معتقد بود برای پذیرش یک گزاره در قالب عرف یا اعتقاد عمومی این کافی نیست که همه افراد به آن اعتقاد داشته باشند یا اینکه فی المثل افراد معتبری در جامعه به آن معتقدند؛ ملاک پذیرش یک عرف مستدل بودن آن است. او بر این عقیده استوار بود و همیشه دیگران را به تفکر وتامل درباره عرف جامعه دعوت می کرد.

آنچه خواندید دیدگاه نویسنده این متن در باب قسمتی از کتاب تسلی بخشی های فلسفه است. شما می توانید با مطالعه کتاب برداشت متفاوتی از آن داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *