خانه / روز نوشت / تیر 99 / شناخت خدا

شناخت خدا

من یوسف میرمحمدی هستم و در این یادداشت می خواهم بخشی از تاملاتم حول مسئله “خدا” را با شما در میان بگذارم. این یادداشت صرفا به نوع نگاه من به این مسئله مربوط است و طبیعتا شما می توانید نگاه متفاوتی به آن داشته باشید.
وقتی در مورد موضوعی انتزاعی مانند “خدا” صحبت می کنیم بهتر است مراقب این مهم باشیم که، موارد انتزاعی چون تعریف قابل لمسی ندارند خلط کردن مفاهیم دیگر با آن ها بسیار محتمل است.
برای نمونه به عبارت “من حوصله ام سر رفته است” دقت کنید، موضوع این عبارت نیز یک امر انتزاعی است که هر کسی آن را در کودکی احتمالا به گونه ای خاص خودش و به طرز شهودی دریافته است (یعنی احتمالا برای هرکسی معنای خاصی دارد و در نتیجه آن را برای توصیف حالت خاصی استفاده می کند). حال به این دقت کنید که مفهوم “خدا” نیز یک امر انتزاعی است که هر کسی می تواند و احتمالا باید خودش آن را ترجمه و معنا کند. به این صورت صحبت کردن از وجود و عدم “خدا” کار بسیار دشواری است و تا تعریف دقیقی از “خدا” و “هستی” نداشته باشیم گام زدن در این مسیر می تواند بسیار دشوار و گاه بسیار خطرناک باشد. البته در این مسیر حداقل یک آگاهی دیگر نیز مورد نیاز است و آن درک صحیح و دقیق از مفموم “شناخت” است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *